Fotografia krajobrazowa uchodzi za jeden z najważniejszych rodzajów fotografii. Robienie zdjęć stało się częścią naszego codziennego życia. Chętnie uwieczniamy otaczający nas świat zarówno przy pomocy profesjonalnego sprzętu, jak i powszechnie dostępnych aparatów wbudowanych w telefony komórkowe i tablety. Fascynują Cię tajemnice dzikiej natury? A może chcesz specjalizować się w oryginalnej fotografii miast? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest fotografia krajobrazowa i jak zrobić zachwycające zdjęcia, otaczającej nas rzeczywistości.
Czym charakteryzuje się fotografia krajobrazowa?
Fotografia krajobrazowa uznawana jest za jedną z najważniejszych dziedzin artystycznych. Najczęściej określenie to używane jest do opisywania zdjęć natury, jednak w rzeczywistości odnosi się również do scen miejskich. Jedną z jej głównych funkcji jest tworzenie ciekawych i niebanalnych obrazów otaczającego nas świata. Oryginalne potraktowanie tematu może nieść zarówno wartość czysto estetyczną, jak i wzbudzać refleksje. Fotografia krajobrazowa często bowiem zwraca uwagę na ważne aspekty codziennego życia, w tym także na najistotniejsze problemy społeczne, dotyczące rozwoju przemysłu i ekologii.
Wielu z nas decyduje się przy tym na uwiecznianie natury w celach prywatnych. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów dzielenia się naszymi obserwacjami oraz zbieraniem wspomnień z podróży. Fotografia pejzażowa jest ważnym aspektem w życiu podróżników, którzy aktywnie dzielą się swoimi odkryciami w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, w jakim celu robisz zdjęcia, przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli na stworzenie wyjątkowego obrazu, którym zachwycisz widzów.
Fotografia pejzażowa – tematyka i kompozycja
Jednym z najważniejszych aspektów jest tematyka zdjęcia oraz jego kompozycja. Podczas wyboru miejsca powinieneś kierować się przede wszystkim własną intuicją i wyczuciem estetycznym. W pierwszej kolejności określ, czy wolisz sceny miejskie, czy dziką naturę. Zastanów się, co najbardziej Cię fascynuje. Prostota wiejskiego krajobrazu, a może wzburzone nadmorskie fale? Każde miejsce ma swoją własną atmosferę i klimat, którego uchwycenie jest najważniejszym zadaniem fotografa.
Co więcej, podczas wyboru miejsca, nie zapomnij o kompozycji. Perspektywa, z której obserwujemy daną scenę, ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu. Jedną z jej podstawowych zasad jest trójpodział, który polega na usytuowaniu głównego tematu zdjęcia w lewej lub prawej trzeciej części przedstawienia. Pozostałe dwie powinny pozostawać otwartym tłem, dla głównej sceny. Tzw. złota reguła pozwala na uzyskanie czytelnego i przejrzystego obrazu. Warto podkreślić, iż większość aparatów posiada opcję złotej siatki, pozwalającej na harmonijne ujęcie kompozycji. Bardziej zaawansowani fotografowie mogą zdecydować się na świadome łamanie złotego podziału, dowolnie sytuując elementy pierwszego planu.
O czym warto pamiętać podczas robienia zdjęć krajobrazów?
Fotografowanie natury wymaga przy tym odpowiedniego pokazania głębi. Wszystkie elementy drugiego planu powinny budować przestrzenność sceny. W ten sposób uzyskasz pożądany efekt trójwymiarowości. W przeciwieństwie do naszego oka obiektyw aparatu widzi tylko jedną perspektywę. Dlatego właśnie, tak ważną rolę podczas robienia zdjęć odgrywa horyzont oraz elementy nadające przedstawieniu skalę. Podstawowa zasad głosi, że przedmioty bliższe powinny być wyraźnie większe, od tych położonych dalej. W ten sposób zachowasz także ciągłość poszczególnych elementów, które stworzą spójną całość.
Każdy fotograf powinien pamiętać o istnieniu przestrzeni pozytywnej i negatywnej. Pierwsza z nich obejmuje główny temat oraz najistotniejsze szczegóły, które powinny zwrócić uwagę odbiorcy. Przestrzeń ujemna pełni z kolei rolę buforu, który otacza najistotniejsze detale. Chcesz pokazać czystość nieba? Jednolite tło z pojedynczymi chmurami, architekturą lub drzewami tworzy klasyczny przykład przestrzeni negatywnej, która staje się głównym tematem obrazu. Ten rodzaj przedstawień charakterystyczny jest również dla scen nadmorskich. Ich przeciwieństwem będą sceny gęstej roślinności oraz nieprzerwanej zabudowy architektonicznej.
Jak wybrać najlepsze miejsca do fotografowania?
Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze miejsce do fotografowania? Jedną z najważniejszych kwestii pozostaje kolorystyka. Obecność mocnego akcentu znacznie ułatwia stworzenie ciekawego obrazu. Aby przykuć uwagę widza, najlepiej kierować się w stronę nasyconej czerwieni. W ten sposób możesz podkreślić roślinność, ptaki oraz sezonowość pogody. Za jeden z najatrakcyjniejszych wizualnie obrazów uchodzą bowiem przedstawienia jesiennego krajobrazu. Jeśli fotografujesz mokre liście, pamiętaj o zastosowaniu filtrów polaryzacyjnych, które będą zapobiegać odbijaniu się światła.
Piękne sceny możesz stworzyć także w okolicy zbiorników wodnych, które pozwalają na pokazanie tego, czym jest symetria i asymetria. Spektakularne zdjęcia wodospadów i kaskad odznaczają się wyjątkową dynamiką. Jeśli chcesz pokazać ruch płynącej wody, pomocne mogą okazać się linie diagonalne. Ponadto pamiętaj o upraszczaniu kompozycji i ograniczaniu liczby widocznych elementów. Preferujesz minimalizm? Inspiracje możesz znaleźć w nadmorskich odbiciach natury w wodzie. Idealnie symetryczne obrazy staną się źródłem ukojenia dla odbiorcy. Podczas tworzenia takich obrazów kluczowe znacznie ma klimat i pogoda. Lepiej unikać wietrznej pogody, która wzburzy taflę wody i zakłóci tworzenie odbicia.
W jaki sposób najlepiej wykorzystać Golden Hour?
Robienie zdjęć często bywa nazywane malowaniem światłem. To właśnie światło warunkuje powstanie dobrego zdjęcia. Każdy fotograf krajobrazowy powinien umieć w pełni wykorzystać tzw. Golden Hour. Złota godzina to moment w czasie dnia o najlepszym świetle, z którym łatwo się pracuje. To właśnie wtedy zrobienie złego zdjęcia wydaje się wręcz niemożliwe. W tym czasie światło pada miękko pod kątem, równomiernie oświetlając całą okolicę. Dodatkowo podczas złotej godziny fotograf może wykorzystać wydłużone cienie i kontrast, tworzące niebanalny efekt.
Światło pozostaje jednocześnie ruchomym elementem każdej kompozycji. Zmienia się w zależności od pory dnia i warunków atmosferycznych. Aby uzyskać najbardziej dramatyczne efekty świetlne, spróbuj uchwycić wschód lub zachód słońca. Próba wykonania takiego zdjęcia wiąże się z koniecznością poczynienia odpowiednich przygotowań. Na wybranym wcześniej miejscu powinieneś pojawić się z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby mieć czas na przygotowanie sprzętu. Jeśli planujesz robić zdjęcia miast, ciekawym pomysłem jest tworzenie nastrojowych nokturnów, pokazujących inną odsłonę znanych nam ulic i budynków.
Jak zadbać o ekspozycję zdjęć?
Ekspozycją nazywamy ilość światła potrzebnego do zrobienia zdjęcia. Do jej ręcznego ustawienia posługujemy się trzema podstawowymi parametrami: szybkością migawki, przysłoną i poziomem ISO, czyli światłoczułości. Im wyższy poziom ISO ustawimy, tym mniej światła będziemy potrzebować do zrobienia udanego zdjęcia. Warto pamiętać o tym, że jednoczesne zwiększanie światłoczułości negatywnie wpływa na jakość fotografii. Dlatego właśnie tak ważna jest przysłona, która pozwala na zasłanianie części obiektywu, zmniejszając tym samym ilość niezbędnego światła. Od przysłony zależy także głębi ostrości zdjęcia.
Czas długiego naświetlania pozwala na pracę z mniejszą ilością promieni słonecznych. Tryb ten nie sprawdzi się jednak podczas fotografowania ruchomych przedmiotów, które ostatecznie wyjdą nieostre i rozmyte. Pracę z niskim ISO umożliwia przy tym statyw, eliminujący ilość drgań. Lepiej sięgać po stabilniejsze modele, które pozwolą na pracę także w trudniejszych warunkach, np. podczas wiatru. Sprzęt nie powinien być jednak zbyt ciężki. Jego waga może negatywnie wpłynąć na możliwości transportu.
Jak fotografować zwierzęta?
Fotografia zwierząt i ptaków może stać się oryginalnym tematem przewodnim Twoich zdjęć. W pierwszej kolejności powinieneś pamiętać, że Twoja działalność musi być bezpieczna dla fotografowanych osobników. Powinniśmy zachować stosowną odległość. Zabronione jest także łapanie zwierząt na potrzeby sesji zdjęciowych. Jeśli planujesz uwieczniać ptaki, podstawą będzie odpowiednie ustawienie szybkości migawki. Zwierzęta te są bardzo szybkie i dynamiczne, przez co konieczne jest maksymalne skrócenie czasu robienia zdjęcia.
W przypadku większych ssaków konieczne będzie korzystanie z jasnego teleobiektywu. Bardzo często będziemy obserwować je w znacznym oddaleniu i w trudnych warunkach oświetleniowych. Wiele ze zdjęć ssaków powstaje bowiem przed wschodem lub tuż po zachodzie słońca. Dobrym punktem obserwacyjnym może okazać się wzgórze lub ambona myśliwska. Bardzo ważne jest zajęcie odpowiedniego miejsca, które pozwoli na wielogodzinną obserwację terenu i swobodne wybieranie dogodnego kadru. Interesujące efekty wizualne osiągniesz, fotografując formacje skalne razem z charakterystyczną florą i fauną.
Jaki sprzęt do fotografowania krajobrazów wybrać?
Podstawą robienia udanych zdjęć jest odpowiednio dopasowany aparat. Współcześnie na rynku dostaniemy szeroki wybór modeli, do których możemy dokupić niezliczone obiektywy. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na wybór dodatkowych obiektywów szerokokątnych oraz teleobiektywów, które pozwalają uzyskać nawet 20-krotne przybliżenie. Ciekawym rozwiązaniem są także obiektywy ze zmienną osią optyczną, które idealnie sprawdzą się podczas robienia zdjęć architektury i pejzaży leśnych.
Podstawą wyposażenia każdego fotografa krajobrazu jest jednocześnie statyw, który wyeliminuje niepożądane drgania ręki. Dzięki niemu będziesz mógł eksperymentować z przysłoną migawki oraz czasem ekspozycji, uzyskując kilka wersji tego samego kadru. Oprócz tego powinieneś wyposażyć się w filtry oraz polaryzatory, które pozwalają na uzyskiwanie nietypowych wizualnie przyciemnień. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć przygodę z fotografią, wystarczający będzie standardowy aparat lustrzany, który z czasem będziesz mógł rozbudować o kolejne elementy.